مشخصات فردی و زندگینامه
نام:علی
نام خانوادگی:حبیبی احمدآبادی
پست الکترونیک:a-habibiahmadabadi@hawzah.net
آدرس وب سایت:http://ahabibi.andishvaran.ir
آدرس وب سایت:http://ahabibi.andishvaran.ir
نخصص ها:فقه و اصول ، تفسیر ، علوم قرآنی

زندگی نامه

در سال 1351 وارد حوزه علمیه قم شدم و در مدرسه المهدی (عج) که زیر نظر حضرت آیت الله گلپایگانی (ره) بود مشغول به تحصیل شدم. بعد از دو سال به مدرسه علمیه رسالت منتقل شدم و تا اتمام لمعتین در آن مدرسه به درس خود ادامه دادم. با پیروزی انقلاب اسلامی و نیاز شدید به دبیران دینی، دو سال اول انقلاب را در دبیرستانها و دانشسراهای محلات و بوشهر به تدریس کتابهای دینی و آموزش قرآن پرداختم و بعد از آن برای ادامه تحصیل به قم بازگشتم و سر درس رسائل و مکاسب حاضر شدم. در کنار تحصیل در فرصتهای مناسب برای تبلیغ به جبهه ها اعزام می شدم، ولی با توجه به مطالعات و تحقیقات جنبی که در علوم قرآنی داشتم و تجربیات و موفقیتهای کسب شده در امر تدریس و کلاسداری و نیاز شدید به معلمین قرآن (با توجه به نهضت قرآنی که به برکت انقلاب اسلامی راه افتاده بود) تمامی همت و وقت خود را صرف برگزاری دوره های تربیت معلم قرآن کریم نمودم. با تاسیس بخش قرآن سازمان تبلیغات اسلامی، همکاری خود را با آن بخش شروع کردم و ضمن تدریس در دوره های تربیت معلم قرآن کریم، ویژه معلمین آموزش و پرورش که از سراسر کشور در تابستانها در تهران جمع می شدند برای برگزاری دوره های ضمن خدمت معلمین قرآن به شهرها اعزام و به تدریس مهارتهای تدریس قرآن کریم می پرداختم.
با گسترش فعالیتهای قرآنی بخش قرآن و تبدیل آن به دار القرآن الکریم سازمان تبلیغات اسلامی و کانونهای قرآن در مراکز استانها و شهرستانهایی که سازمان تبلیغات اسلامی در آن شهرستانها نمایندگی داشت، از طرف دار القرآن به آن مرکز جهت برگزاری دوره های تربیت معلم قرآن کریم اعزام می شدم تا معلمین مورد نیاز برای آموزش قرآن در تابستانها و ماه مبارک رمضان، آموزش لازم را دیده باشند و به تدریس یکنواخت قرآن کریم در سراسر کشور بپردازند. برای آموزش یکنواخت قرآن کریم در سراسر کشور، ابتدا با همکاری دو تن از اساتید دار القرآن کریم، جزوه آموزش قرآن کریم تهیه نمودیم. سپس آن جزوه در دو سطح: یک برای خردسالان و دو برای بزرگسالان توسط اینجانب تکمیل و برای معلمین قرآن نیز کتاب راهنمای تدریس روخوانی قرآن کریم تالیف نمودم که بعدها اصلاح و تکمیل شد و الحمد الله اکنون به عنوان کتاب مشهور برای آموزش قرآن در اختیار علاقمندان می باشد، به طوری که هر سال بیش از دویست هزار جلد روخوانی قرآن کریم و ده هزار جلد راهنمای تدریس روخوانی قرآن کریم چاپ و منتشر می شود.
همزمان با فعالیتهای قرآنی در شهرستانها، کانون قرآن سازمان تبلیغات اسلامی قم را تاسیس و دوره های متعدد تربیت معلم قرآن کریم در طول سال برای طلاب ایرانی و غیر ایرانی و عموم علاقمندان قرآن کریم برگزار می نمودیم که الحمد لله با استقبال بسیار طلاب مواجه می گردید. در کنار فعالیتهای قرآنی، کار تحقیقات در زمینه های مختلف علوم قرآنی را ادامه دادم و ضمن تکمیل کتابهای قبلی، کتابهای دیگری را تالیف که در ادامه آورده ام. در سال 1376 واحد قرآن مرکز مدیریت حوزه علیه قم را راه اندازی و اقدام به برگزاری دوره های تربیت معلم قرآن کریم ویژه طلاب علوم دینی (ایرانی و غیر ایرانی) نمودم که دوره های مذکور در سطح عالی و به صورت استدلالی برگزار می شد. کتاب رسم و ضبط مهارتهای تدریس قرآن کریم اینجانب رتبه تشویقی کتب برگزیده حوزه را در اولین سال تشکیل این نهاد به خود اختصاص داد و امسال نیز به عنوان خادم قرآن در استان قم انتخاب شدم. خداوند را شاکرم که در حدود 25 سال فعالیتهای قرآنی بیش ازپنجاه هزار نفر علاقمندان تدریس قرآن کریم ، معلمین آموزش و پرورش ، طلاب علوم دینی ایرانی و غیر ایرانی اعم از خواهر و برادر، دوره های آشنایی با مهارتهای تدریس قرآن کریم را نزد اینجانب طی کرده اند، و بیش از صد هزار نفر از کتابهای رسم و ضبط و مهارتهای تدریس قرآن کریم استفاده کرده اند، و بیش از دو میلیون نفر از کتابهای آموزش قرآن این جانب بهره مند شده اند. اکنون به یاری خداوند در کنار حضور در درس خارج فقه آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به تدریس و تحقیق نیز مشغول می باشم.